czwartek, 22 września 2011

Różnice pomiędzy zębami mlecznymi a stałymi

Różnice pośród zębami mlecznymi a stałymi są następujące:

o Zęby mleczne są mniejsze niż zęby stałe. Nierzadko jednak różnica wielkości może być niewielka. Czynnikiem decydującym wtedy o rozpoznaniu jest miejsce zajmowane poprzez ząb w łuku zębowym. o Zęby mleczne mają barwę biało-niebieską, a zęby stałe - biało-żółtą.

o Wśród koroną a korzeniem (korzeniami) zębów mlecznych znajduje się wałek szkliwa zęba (łac. cingulum dentis).

o Korzenie zębów mlecznych są mniejsze i cieńsze niż korzenie zębów stałych. W trzonowcach mlecznych korzenie są szeroko rozstawione, ponieważ obejmują zawiązki zębów stałych.

o Zęby mleczne mogą być rozchwiane. Jest to ruchomość fizjologiczna wynikająca z resorpcji ich korzeni w okresie poprzedzającym wypadnięcie. Rozchwianie zębów stałych jest objawem patologicznym.

o Zęby mleczne są ustawione w kości szczęki lub żuchwy bardziej pionowo niż zęby stałe. W każdym zębie, zarówno mlecznym jak również stałym można wyróżnić koronę zęba (łac. corona dentis), szyjkę zęba (łac. collum dentis) i korzeń zęba (łac. radix dentis).


Ząb zbudowany jest z czterech tkanek: szkliwa, zębiny, cementu korzeniowego i miazgi. Te wszystkie informacje znają pracownicy pogotowia stomatologicznego. Miazga wypełnia jamę zęba. Szkliwo, zębina i cement korzeniowy są w ogromnym stopniu zmineralizowane. Natomiast miazga jest bogato unaczynioną i unerwioną tkanką łączną. Tkanki twarde otaczają ją i chronią przed szkodliwymi czynnikami w jamie ustnej. Szkliwo jest najtwardszą tkanką ciała człowieka. Zawiera 95% hydroksyapatytów wapnia (związki nieorganiczne), 4% wody i tylko 1% związków organicznych. Rozwija się z narządu szkliwotwórczego i jest produktem wyspecjalizowanych komórek nabłonkowych tego narządu zwanych ameloblastami. Zawsze można to sprawdzić w pogotowie stomatologiczne Jest pochodzenia ektodermalnego. Szkliwo pokrywa anatomiczną koronę zęba.

Cement korzeniowy pokrywa cienką warstwą (50-100 ?m) korzeń zęba. Składa się w 65% z hydroksyapatytów wapnia, w 23% ze związków organicznych (przede wszystkim włókna kolagenowe) i w 12% wody. To jest oczywiste dla dentystów z pogotowia dentystycznego. Jego twardość można porównać do twardości kości a grubość do grubości kartki papieru. Zębina jest twardą, żółtawą tkanką stanowiącą znakomita większość tkanek zęba. Znajduje się pod szkliwem i cementem korzeniowym.

Istnieje możliwość wyszukania dobrego stomatologa na portalu który zrzesza najlepszych dentystów w kraju. Dzięki portalowi dobry dentysta masz możliwość odnalezienia stomatologa w Twoim mieście.

W zdrowym zębie nie jest widoczna. Można ją dopiero zobaczyć po uszkodzeniu szkliwa poprzez próchnicę, starcie patologiczne albo na zdjęciu rtg. Składa się w 70% z hydroksyapatytów wapnia, w 18% z włókien kolagenowych (związki organiczne) i 12% wody. Jest zatem tkanką twardszą niż cement, ale mniej twardą aniżeli szkliwo. Ma to swoje znaczenie kliniczne. Takie informacje można zawsze zdobyć w takim miejscu jak pogotowie dentystyczne Katowice Zębina rozwija się z embrionalnej brodawki zębowej. Jest pochodzenia mezodermalnego. Komórki, które tworzą zębinę nazywają się odontoblastami. Są zlokalizowane w zębie na granicy miazgi i zębiny. Część zęba, w obrębie której szkliwo styka się z cementem korzeniowym nosi nazwę szyjki zęba albo połączenia szkliwno-cementowego (ang. cemento-enamel junction).

Stosunki w obrębie szyjki zęba są różnorodne. W 60% przypadków cement korzeniowy zachodzi nieznacznie na szkliwo, w 30% styka się ze szkliwem, a w 10% wśród szkliwem a cementem pozostaje odkryta zębina. Posiada to też znaczenie kliniczne.Tak samo jak w pogotowiu stomatologicznym. Miazga wypełnia jamę zęba. Jest bogato unaczynioną i unerwioną tkanką łączną. Za pomocątzw. pęczka naczyniowo-nerwowego miazga łączy się poprzez otwór wierzchołkowy (anatomiczny) z kością szczęki albo żuchwy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz